Jak superman czyli bo warto 2

dnia

Rozpoczynając temat o zaletach chustonoszenia dla rodziców chciałabym napisać Wam coś osobistego.
Tuż po tym jak Oliwia pojawiła się na świecie i dostałam ją na noc jeszcze w szpitalu do siebie, bardzo się bałam. Bałam się żeby nie uszkodzić Małej swoimi niezgrabnymi ruchami, bałam się bo mleka za mało, bałam się o jej życie bo nagle dobitnie poczułam na barkach ten ogrom odpowiedzialności za nią. Brakowało mi pewności siebie i szukałam sposobu jak tą pewność siebie uzyskać. I znalazłam!

Wiecie, że jest coś takiego jak pozycja supermena, która pomaga zwiększyć swoje poczucie wartości?

pobrane

Tak, to ta poza. Ręce na biodrach, głowa uniesiona do góry, nogi w delikatnym rozkroku. Udowodniono, że 2 minuty w takiej pozie zwiększają poziom testosteronu i obniżają poziom kortyzolu (hormonu stresowego)!
Zatem, kiedy przyszła pora przebierania, a mi znów ze stresu napływały łzy do oczu, odłożyłam Oliwię w bezpieczne miejsce i stanęłam w tej pozie by już po chwili pochylić się się ku niej i powiedzieć na głos: DAMY RADE.

Potem, w natłoku obowiązków płaczu z nie do końca wyjaśnionego powodu znów często przybierałam te poze. Z tą różnicą, że później często narzucała mi ją zawiązana z przodu chusta z dzieckiem! TAK! było tak, bo w większości swoich kryzysów, musiałam zamotać Oliwię by im sprostać. By uwolnić na chwilę ręce, by szybko spowodować żeby nie płakała, wyciszyła się, zasnęła, by wypić kawę, zjeść ciepły obiad, wstawić pranie czy ostatecznie by poczuć się pewnie, uwierzyć w swoje możliwość i spokojnie zrealizować plan na daną chwilę, czy dzień.

Wniosek nasuwa się prosty, prawda? Chusta na ratunek rodzicom 🙂
Pomaga ustabilizować harmonie dnia codziennego, szybciej poznać potrzeby swojego dziecka. Malutek nie czuje się opuszczony i nie musi poprzez płacz sygnalizować swojego zagrożenia życia ( tak, noworodek pozostawiony sam sobie, czuje się opuszczony i jest to odczuwalne dla niego jako zagrożenie życia)
Warto dodać tu także, że noszenie dziecka wspomaga laktacje i zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej ( tak, to też prawda, depresja istnieje).

Kiedyś na forum chustowym przeczytałam u kogoś, co mnie przekonuje i napiszę to także Wam.
Przy drugim i kolejnym dziecku chusta w domu to nie przyjemność, lecz obowiązek . 🙂

Rodzice z dwójką najlepiej wiedzą,że taki na przykład 2-3 latek (starszak!) po narodzeniu się noworodka nie wydorośleje na tyle by całkiem samodzielnie zająć się sobą 🙂 (chociaż chodzą opinie, że po powrocie ze szpitala mama jest zdumiona, jak jej starsze dziecko  tak bardzo wydoroślało przez te kilka dni w szpitalu )
Więc skojarzmy sytuację, maluch po około półdniowym wiszeniu na cycu nagle zdecydował się usnąć, Ba! udało się go odłożyć i na paluszkach opuszczamy pokój a w tym czasie starszak woła  wniebogłosy mamę by przyszła.
Prosta sprawa, starszaki nie od razu załapują, kiedy noworodek śpi jak mysz po miotłą, nie? I wiecie że jest na to sposób? Jest nim chusta. Młode wtulone w mamę, czuje się bezpiecznie i może spać w spokoju  – czyli zadowolone. Starsze ma mamę do zabawy, do zrobienia jedzenia, do podania picia itp. – czyli też zadowolone.

Warto dodać jeszcze, że chusta może być pomocna w przypadku spacerów w miejscach gdzie wózek napotka bariery architektoniczne. Może też służyć jako koc, hamak, poduszka, przytulanka oraz ochrona przed słońcem i wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami. 🙂

Ponadto ręce w chuście wiąż tulą i pieszczą, nasze głosy pocieszają, odpowiadają i uspokajają i to daje nam – rodzicom ogromnego powera niczym takiego jaki posiadał superman!

 

Chcielibyście coś dodać? Z wielką przyjemnością poczytam Wasze komentarze! 🙂

Do usłyszenia!

 

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Magda pisze:

    Dokładnie! Dobrze powiedziane- przy drugim dziecku chusta to obowiązek :):):) u nas się sprawdziło 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s