Mały mętlik czyli o wyborze pierwszej chusty

dnia

Pamiętam, że jeszcze w ciąży podjęłam decyzję o tym, że będę chciała chustować swoje dziecko. Wciąż w pamięci mam też, ile godzin spędziłam na przeszukiwaniu internetu, w zagłębianiu informacji chustowych by podjąć decyzję o pierwszej chuście dla nas.
Oliwia urodziła się w okresie letnim, umyśliłam więc sobie, że chusta musi być:
przewiewna, cienka – czyli mogła być z domieszkami,
w paski – by ułatwiać motanie,
złamana – czyli używana,
no i nie wiadomo jakiej długości bo i dla mnie i męża!
A do tego dołóżcie sobie jeszcze kobietę w ciąży, która miała problem z decyzją choćby taką, co zjeść na śniadanie! 😀

O nie! wybór na pewno nie był łatwy!

Dlatego poniżej postaram sie Wam umieścić trochę wiedzy, która mam nadzieje pomoże Wam w podjęciu decyzji co do wyboru pierwszej chusty!

Po pierwsze splot!
Skośno- krzyżowy na początek będzie naprawdę OK!
Taki sposób tkania chusty powoduje że chusta po zamotaniu dziecka ‚pracuje’ po skosach czyli odciąża noszącego po całej długości i szerokości chusty a tym samym przy dobrym dociągnięciu chusty utrzyma powstałe napięcie. Pamiętajmy, że mocne napięcie chusty jest niezbędne do prawidłowego utrzymania kręgosłupa dziecka.
Dlatego też nie polecam chust tkanych splotem prostym ( tzw. „pościelówa” )- nie odciążają, wbijają się w ciało i powoduje noszenie niekomfortowym.

Po drugie skład!
Szukając pierwszej chusty nie trzeba skupiać się na wyszukanych domieszkach ( lnu, konopi, jedwabiu, kapoku, wełny czy wiskozy bambusowej itp. )
Bawełna jest najbardziej przewidująca podczas wiązania a zatem -100% bawełny będzie w sam raz!

DSC04139

Po trzecie wzór!
Dlaczego najczęściej polecanymi chustami na początek są chusty w paski? Ano dlatego że chusty w paski mają różnokolorowe krawędzie, które ułatwiają ich dociąganie przy wiązaniu.
Szersze paski na chuście mogą być pomocne przy naciąganiu nie tylko po krawędziach. Traktujemy je jak miejsca które należy uszczypnąć tak by fragment po fragmencie napinać prawidłowo chustę.

Po czwarte miękkość!
Często poleca się by pierwszą chustę kupić od kogoś – czyli używaną/złamaną/miękką bo takie chusty fajniej układają się w rękach, lepiej dociągają.
Jednakże, w mojej opinii, chusta nie może też być ZA miękka, bo może stać się zarazem śliska, a wtedy nie koniecznie utrzyma napięcie, które wytworzymy podczas dociągania.
Nowe chusty są twardsze, bo jak to się mówi w żargonie chustowym „potrzebują trochę miłości”. Czasem by dać chuście tę „miłość” wystarczy ją wyprać i wyprasować by od razu stała się bardziej miekka.

Po piąte długość!
Owszem, że istnieje wiele wiązań i jeszcze więcej odmian tych wiązań z różnymi wykończeniami i wariacjami. Jednak, jeśli naszym celem jest nauka tych podstawowych to skupmy się tylko na tych którymi są: Kangurek, kieszonka i plecak prosty.
Poniżej zdjęcie zapożyczone ze strony http://www.littlefrog.pl

tabela_rozmiarow_pl

Legenda:
K – kobieta
M – mężczyzna
≤ – dla rozmiaru do
np.
3, 6 m + kangurek + K ≤ 40 – długość chusty 3,6 m nadaje się do wiązania kangurek dla kobiet do rozmiaru 40

Po szóste cena!
Nie siedzę Wam w portfelach więc nie wiem ile to dla Was dużo a ile mało 😉 Ale, chusty można kupić już od 120 zł. Ja za swoją pierwszą chustę zapłaciłam 150 zł i wtedy już chciałam się pukać w czoło, żeby za kawałek materiału płacić tyle pieniędzy 😉
Jednak w miarę zdobywania wiedzy chustowej, gdy skupiłam się głównie na punktach pierwszym i drugim z niniejszego wpisu to cena nagle stała się dla mnie zrozumiała.
Istotną kwestią jest też to, że rynek wtórny chust kwitnie aż miło, więc zawsze po zakończeniu noszenia można spróbować sprzedać chustę dla innego chuściocha 🙂

Powyższe oczywiście nie wyczerpuje tematu chust ( muszę sobie zostawiać tematy na kolejne wpisy 😉 ) jednak mam nadzieje że choć trochę pomogłam!
Jeśli nie, to możesz skontaktować się ze mną, postaram się napisać i wyjaśnić więcej!

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Ten tekst jest zdecydowanie o mnie! Dziękuję za niego:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s