Doradca Noszenia – kto to taki

dnia

Kim jest doradca noszenia? Czy to jest to ktoś niezbędny by móc nosić swoje dziecko w chuście? Czy można nauczyć się wiązać samemu? Jakie korzyści ma nauka wiązania pod okiem doradcy?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć Wam w poniższym poście.

Doradca Noszenia to osoba, która ukończyła kurs, jednej z 2 edukujących na terenie Polski szkół noszenia. Osoba taka ma wiedzę i doświadczenie w tym, by instruować innych jak prawidłowo wiązać dziecko w chuście.
Specjalnie nie używam tu słowa „nauczać” bo to mogło by spowodować, w mojej opinii, poczucie wyższości doradcy nad rodzicem, a tak wcale nie jest bo ostatecznie to rodzic najlepiej wie co jest dobre dla jego dziecka.

Nie ma wątpliwości co do tego, że można samodzielnie nauczyć się motać dziecko w chuście. W końcu jeszcze parędziesiąt lat temu ludzie w większości nosili swoje dzieci ‚w czym popadnie’ i nie potrzebowali do tego wskazówek doradców.
Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę też to, jak kiedyś wyglądało rodzicielstwo. Domy były wielopokoleniowe, w opiece nad noworodkiem bardzo rzadko kobieta/matka została sama. U swego boku miała ogromne wsparcie matek, ciotek i babek, które z dużym prawdopodobieństwem także wskazały jej jak umocować dziecko na sobie, by swobodnie móc pójść na pole. Bazowały one z pewnością na wieloletnich doświadczeniach swych matek i babek oraz na obserwacji otoczenia, bo przecież wózki nie istniały od zawsze 😉
Potem przyszła „nowoczesność”, która spowodowała zanik noszenia dzieci na rzecz właśnie wózków.

Obecnie noszenie dzieci w chustach wraca do łask, jest wybierane z pełną świadomością tego, że pomimo istnienia wózków i innego rodzaju wspomagaczy około dzieciowych, to nic nie zapewni takiej samej bliskości z dzieckiem jak chusta.
Chustonoszenie także staje się modne!
W miastach są organizowane spotkania rodziców chustujących, gdzie z pewnością znajdzie się ktoś z większym doświadczeniem, który będzie mógł wskazać rzeczy do korekty podczas noszenia. Takie spotkania mogą zastępować nam tą wiedzę, którą kiedyś przekazywaliśmy sobie przez pokolenia.
Coraz częściej możemy spotkać na ulicy rodzica z dzieckiem w chuście lub nosidle a to przecież bardzo dobra wiadomość 🙂
Do czego zatem potrzebny nam doradca?

Drodzy, otóż potrzebny jest do zachowania relacji interpersonalnych, by wspólnie  z Tobą przedyskutować kwestie najlepszego dla Was wiązania, by wspólnie wybrać chustę, zdecydować o jej długości i rodzaju. Zaproponować nosidło i opowiedzieć o nim. Potrzebny jest do tego by wytłumaczyć co to pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa, by zadbać o to, by dziecko było prawidłowo ułożone, po to by na bieżąco instruować i korygować rodzica, wskazać błędy i powiedzieć jak je poprawić, by ostatecznie po kilku nie udanych próbach czasem chwycić jego rękę i wspólnie z nim pokazać jej prawidłowy przebieg. By po wykonaniu wiązania spytać jak się czujesz, czy jest Ci wygodnie, oraz powiedzieć po raz kolejny że Twoje starania przyniosą ogrom korzyści!
To jest wiedza i doświadczenie, które doradca na spotkaniu z całej swej dobroci próbuje Ci przekazać, by zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku, by noszenie było dla Was komfortowe i byście ochoczo dalej propagowali tą wiedzę.
Spotkanie z doradcą daje też zatem poczucie pewności rodzicom i świadomości dobrej opieki nad dzieckiem.
Tego wszystkiego nie da Wam nauka wiązania z instrukcji, ani z filmiku z YT.

Czy masz jeszcze jakieś wątpliwości, pytania?
A może artykuł Cię przekonał i chcesz się umówić z doradcą? Zostaw ślad po sobie, z ogromną przyjemnością porozmawiam z Tobą, mogę się spotkać na konsultacje albo pomogę znaleźć doradcę z Twojego regionu.

Do zobaczenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s