Dostałam natchnienia, weny i chce napisać Wam o bardzo ważnym dla mnie temacie!
O przewożeniu dzieci w fotelikach samochodowych.
Bezpieczeństwo mojego dziecka jest dla mnie bardzo ważne czy to w chuście czy foteliku zatem skupie się na fotelikach montowanych tyłem do kierunku do jazdy czyli RWF – bo te uważam za najbardziej bezpieczne.
RWF ( Rearward Facing) to wszystkie foteliki z zakresu 0-13kg a także cześć z fotelików 9-18 i 9-25. Coraz częściej możemy znaleźć je w zwykłych sklepach z akcesoriami dla dzieci, niestety ich cena jest trochę wyższa niż tych popularnych FWF (przodem do kierunku jazdy)
Na swoje szczęście nie spotkałam nikogo, kto chciałby przewozić noworodka w foteliku montowanym przodem, problem pojawia się kiedy rodzice zdecydują się przesadzić dziecko do następnego fotelika. (O dziwnych i niekoniecznie faktycznie dających przesłanki ku temu powodach mogłabym napisać osobny wpis i mam nadzieje z czasem to zrobię)
Dlaczego RWF?
Czy wiecie że producenci pierwszy fotelików, które są montowane TYLKO tyłem do kierunku jazdy specjalnie oznaczają je wagowo od 0 d0 13kg?
A kiedy dziecko osiąga wagę 13 kg? ano średnio w okolicach 2gich urodzin!
Czy wiecie że w Szwecji po wprowadzeniu obowiązku wożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do 4 roku życia zmniejszyła się ich śmiertelność w wypadkach samochodowych?
Nie przekonuje was to jeszcze?
Spójrzcie na rysunek:
Z rysunku wynika, że proporcje głowy do reszty ciała dziecka zmieniają się wraz z wiekiem.
Głowa 9 miesięcznego dziecka stanowi 25% całkowitej jego masy ciała. Dla porównania, głowa dorosłego mężczyzny stanowi 6% jego masy. [źródło:tyłem.pl]
W razie wypadku, słabe mięśnie szyjne kręgosłupa dziecka, nie są w stanie utrzymać jego głowy, zatem jego głowa będzie bezwiednie „lecieć”. Nacisk, jaki może dziecko odczuwać na szyję i barki to nawet 200KG!!
Spójrzcie jeszcze na to:
i na to:
Córkę przenieśliśmy do następnego fotelika w wieku 13 miesiący i wadze około 9 kg.
Zrobiliśmy to dlatego tak wcześnie, ponieważ kolejnym naszym fotelikiem jest AXKID kidzone tyłem do kierunku jazdy.
Oliwia w pierwszej podróży w Axkidzie:
Oliwia dwulatka w tym samym Axkidzie 🙂
Pamiętajmy, że w niektórych kwestiach, mimo naszych chęci wychowania dziecka odpowiedzialnego i samodzielnie podejmującego decyzje, dzieci nie mogą decydować.
Nie pozwolę dziecku bawić się na środku ruchliwej ulicy bo chce, nie pozwolę też mu decydować o tym jakie podróżowanie w aucie jest dla niego bezpieczniejsze.
Z jazdą dzieci w fotelikach tyłem jest wiele spekulacji i mitów – mam nadzieje rozłożyć je kiedyś na czynniki pierwsze 🙂
Gdybyście chcieli zasiągnąć wiecej informacji na ten temat, zachęcam do przyłączenia się do akcji
#kochamzapinam
oraz zajrzenia na http://www.tylem.pl oraz http://osiemgwiazdek.blogspot.com/ a także śmiało możecie pisać do mnie 🙂